Říjnové téma jógových lekcí
Harmonie mezi úsilím a lehkostí v pozicích 1. série Ashtanga Vinyasa Jógy
Do pozice vstupujeme s jasným záměrem. Aktivujeme příslušné svalové skupiny. Upravíme postavení těla. Doladíme klidným rytmickým dechem.
Kam směřujeme?
Harmonie spočívá v rovnováze.
Nechme se inspirovat krátkým textem z Patanjaliho Jóga Súter. Připomíná, že jógová pozice by měla být harmonickým propojením stability a lehkosti, neboli .Sthira Sukham Ásanam.
- Sthira představuje stabilitu, pevnost a úsilí. Při cvičení to znamená, že naše tělo je aktivní, svaly zapojené, dech pravidelný a mysl soustředěná.
- Sukha na druhé straně, reprezentuje pocit lehkosti a uvolnění. V pozici necháme naši energii volně plynout. Mysl je uvolněná a prostorná.
Možná je naší přirozenou tendenci Sthira – pracovat usilovně a dělat věci perfektně. V tom případě při cvičení přispějeme k harmonii usili a snadnosti větším soustředěním na klidné dýchání, hledáním pocitu lehkosti a upozaděním formy, kterou chceme v pozici dosáhnout.
Pokud převažuje Sukha, máme tendenci být přizpůsobivější, jdeme s proudem, Jsme připravení na to, co přijde. Může nám chybět potřebná disciplína k dosažení cílů. V tom případě je fajn přidat do do své praxe více síly a odhodlání.
V józe – stejně jako v životě – neustále hledáme rovnováhu mezi těmito dvěma kvalitami. Příliš mnoho úsilí bez uvolnění vede k napětí a vyčerpání, zatímco přílišná lehkost bez dostatečné struktury může způsobit nestabilitu a rozptýlenost.
Najít harmonii mezi těmito protichůdnými kvalitami není snadné. Naše přirozenost nás totiž často táhne k tomu, čeho už máme dostatek..
Pokud se na podložce učíme lépe naslouchat svému tělu a mysli a jak sladit míru usilí a ve stejnou chvíli najít pocit snadnosti, můžeme takovou dovednost přenést z podložky do každodenního života.
Vytváříme si tak prostor k hlubšímu pochopení sebe sama a lépe poznáváme, kdo doopravdy jsme.
Co budeme cvičit?
Ashtanga jóga je příležitostí prodýchat a vědomě uvolňovat napětí a objevovat lehkost i v silových pozicích.
Kromě sestavy, kterou si budeme více a více zažívat , zaměříme se na pár pozic detailně.
- Ubhaya Padangusthasana – uchycení za oba palce v balančním sedu
- Ardha Purvottanasana – Obrácený Stolek
- Virabhadrasana 1 – Bojovník 1
- Utkatásana – Židle
- Halasana – Pluh
Kde si společně zacvičíme?
Nebo si vyzkoušíte jógu online?
Video lekce s uceleným měsíčním záměrem vás mohou motivovat k pravidelnému cvičení jógy. Každé úterý nová lekce.
Máte spíš chuť na individuální lekci?
Koukněte na informace, kde popisuji jak taková lekce probíhá, v čem je jiná než skupinová lekce a kolik stojí.